Avoinna aina tapahtumien yhteydessä tuntia ennen ja tunti tapahtuman jälkeen.
Pekka Ruuska - Halki tuhannen savuisen salongin
pe 03.4.
|PR-Musiikki ky
Lauluntekijä Pekka Ruuska on palannut esiintymislavoille parinkymmenen vuoden jälkeen! Kiertueen ohjelmistossa on poimintoja artistin yhdentoista albumin tuotannosta, myös aivan uusia lauluja, sekä Pekan isoja biisejä, itselle ja toisille kirjoitettuja. Liput 18/20€ ja ennakkoon tiketti.fi


Paikka & aika
03.4.2026 klo 19.00 – 21.00
PR-Musiikki ky, Savonlinnan Kulttuurikellari ry.
Tietoa tapahtumasta
Lauluntekijä Pekka Ruuska on palannut esiintymislavoille parinkymmenen vuoden jälkeen. Kierrettyään maata ensin uuden bändinsä kanssa, Ruuska on keväällä 2026 Halki tuhannen savuisen salongin -kiertueella yksin kitaransa kanssa. "Vaikka bändin kanssa on kivaa, rakastan soolokeikkojen paljautta ja spotntaanisuutta."
Kiertueen ohjelmistossa on poimintoja artistin yhdentoista albumin tuotannosta, myös aivan uusia lauluja, sekä Pekan isoja biisejä, itselle ja toisille kirjoitettuja.
Konsertti alkaa klo 19.00 ja kestää noin 75 minuuttia. Liput ennakosta 18 ja ovelta 20 euroa. Ennakko: tiketti.fi
Pekka Ruuska (s.11.10.1958) on helsinkiläinen lauluntekijä, levytuottaja ja muusikko.
Yhdentoista albumin ja viidentoista keikkavuoden jälkeen Ruuska vetäytyi artistiuralta ja pestautui kotimaisen tuotannon päälliköksi levy-yhtiö Warner Music Finlandiin vuonna 1994. Viimeiset seitsemän vuotta Warner-urastaan Ruuska vastasi yhtiön koko kotimaisesta tuotannosta.
Warner-ajan menestyskiinnityksiä olivat Maija Vilkkumaa, Juha Tapio, Zen Cafe, Johanna Kurkela ja Pikku G.


